Węgiel Ekogroszek – ekologiczny rodzaj opału

Czym jest ekogroszek

Węgiel ekogroszek bardzo długo utrzymuje swoje ciepło, które oddaje to otoczeniaKażdy z nas, kto choć trochę interesuje się kwestią materiałów opałowych wie, jakie mniej więcej rodzaje opałów mamy obecnie do dyspozycji. Dawniej były to przede wszystkim: węgiel kamienny, drewno, oraz gaz. Obecnie zaś wybór jest zdecydowanie dużo większy. Wiadomą rzeczą jest z czego to wynika. Każdy z nas chyba wie, że węgiel kamienny na przykład, który kiedyś był nagminnie stosowany niemal w każdym domu, należy do grona nieodnawialnych źródeł energii. Dlatego też musimy mądrze go eksploatować, ponieważ istnieje zagrożenie, że kiedyś nam go zabraknie. Stąd też jego stosunkowo wysokie ceny, na które wiele narzeka. Jako, że ilość węgla kamiennego ciągle maleje, zaczęliśmy szukać innych, alternatywnych źródeł energii, które mogłyby zostać przez nas wykorzystane do ogrzewania naszych domów i mieszkań. Jedną z możliwości jest ekogroszek. Jest on paliwem stałym produkowanym bądź z węgla kamiennego, bądź też z węgla brunatnego. Przeznaczony jest on do produkcji energii cieplnej, z wykorzystaniem kotłów retortowych.

Czym charakteryzuje się ekogroszek

ekogroszek - spalanie węgla               Omawiany opał charakteryzuje się przede wszystkim dużo lepszą jakością i większą wydajnością niż pozostałe węgle. Dodatkowo jest także bardziej przyjazny dla środowiska, co jest dla nas obecnie niezwykle ważne. Produkuje się go z wysokokalorycznego węgla, o małej zawartości wody, siarki, substancji niepalnych, a także niewielkiej spiekalności. To właśnie sprawia, że ekogroszek jest tak bardzo wydajny i daje tak przyjemne i kaloryczne ciepło. W porównaniu z innymi węglami, po spaleniu ekogroszku otrzymujemy nie tylko małą ilość szkodliwych tlenków siarki, ale też niewielką ilość popiołu, co pozwala nam zachować czystość, bez dużych nakładów pracy z naszej strony i częstego wymiatania kotła. Wielkość ekogroszku waha się od 5 do 25 mm. Jest to materiał idealnie nadający się do opalania w nowoczesnych piecach z automatycznymi dozownikami węgla. Możemy je także stosować w piecach z podajnikami, które uzupełniamy tylko co jakiś czas, zaoszczędzając sobie tym samym pracy i kłopotu. Spalanie ekogroszku w zasilanych automatycznie kotłach prowadzi do zmniejszenia ilości wydzielanego tlenku węgla, oraz innych szkodliwych produktów ubocznych, takich jak na przykład dioksyny, czy pyły. Jest to więc stosunkowo bardzo bezpieczny sposób na ogrzewanie naszych domów.

Piece z podajnikami idealnie współgrają z ekogroszkiem

Ostatnimi czasy coraz częściej spotkać można w naszych domach piece węglowe z podajnikami. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, które pozwala nam zaoszczędzić sporo czasu i wysiłku, a także zapewnić sobie ciepło w domu nawet przez kilka dni, bez udziału naszej pracy i zainteresowania kotłem. Wielkości dozowników są różne. To, na jaki z nich się zdecydujemy zależy wyłącznie od nas i od naszych potrzeb. Ekogroszek jest drobnym i lekkim materiałem opałowym, dzięki czemu dużo łatwiej jest go przenieść do kotłowni, czy piwnicy, gdzie znajduje się piec, a także wsypać do podajnika. Poradzi sobie z tym nawet starsza osoba, a to wielki plus. Mając taki piec z podajnikiem, wystarczy tylko, że raz na kilka dni zejdziemy do piwnicy i naładujemy pełny podajnik. Dodatkowo wystarczy wymieść piec i wyrzucić popiół i przez kilka dni nie musimy się w ogóle przejmować naszym piecem. To idealne rozwiązanie, gdy na przykład wyjeżdżamy z domu i zostawiamy nasze dzieci, czy jakąś starszą osobę samą. Nie musimy się martwić, czy poradzi sobie ona z dokładaniem do pieca. To doskonałe rozwiązanie.

Ekogroszek, ale nie tylko

W piecach specjalnie przystosowanych do palenia ekogroszkiem, możemy palić także innymi materiałami opałowymi. To świetna informacja, ponieważ może zdarzyć się tak, że zabraknie nam opału, albo też, że nie będzie nas w danym momencie stać na zakup ekogroszku, który, co warto wspomnieć, jest stosunkowo drogi. Wówczas możemy spalić tam różne drewniane elementy, a nawet śmieci. To wielki plus, który z pewnością wielu z nas doceni.

Czy to na pewno ekogroszek

Tak samo, jak w przypadku niektórych innych materiałów opałowych, jak choćby tradycyjny węgiel kamienny, tak i w przypadku ekogroszku możemy spotkać się z oszustami, którzy w cenie tego dobrej jakości materiału opałowego będą chcieli sprzedać nad podróbkę. Składają się one przede wszystkim z miału węglowego, oraz lepiszcza. Są one dużo gorszej jakości niż prawdziwy ekogroszek i charakteryzują się dużo mniejsza kalorycznością, a także niższymi parametrami emisyjnymi. Trudno jest ustrzec się takiej pomyłce. Dlatego właśnie po raz kolejny przypominamy, jak ważne jest znalezienie dobrego składu opału, takiego jak na przykład nasz skład Warszawie. To da nam pewność źródła, z którego opał pochodzi, a tym samym da nam pewność, że płacąc za ekogroszek, faktycznie dostajemy ekogroszek, a nie jakąś tanią i złej jakości podróbkę. Nie dajmy się oszukiwać. Jeśli uda nam się znaleźć jakiś dobry skład opału, trzymajmy się go tam długo, jak to tylko możliwe. Zawsze lepiej korzystać z raj już przetestowanych źródeł. Jeżeli jednak z czasem zauważymy, że jakość sprzedawanych tam materiałów opałowych się pogorszyła, pomyślmy jak najszybciej o zmianie.

Zobacz również – artykuł