Czym się charakteryzuje węgiel groszek

Czym jest groszek

Omawiany przez nas węgiel groszek  jest mniejszą odmiana węgla kamiennego.Wydawać by się mogło, że materiały opałowe są znane każdemu z nas, a w szczególności tym, którzy mieszkają w domach prywatnych i chcąc nie chcąc muszą interesować się takimi kwestiami. Nie zawsze jednak tak jest w rzeczywistości. Wynika to z pewnością w dużej mierze z faktu, że ostatnimi czasy pojawiło się wiele nowych, wcześniej niestosowanych materiałów opałowych. Dawniej znaliśmy jedynie tak podstawowe źródła ciepła, jak gaz, drewno, czy tradycyjny węgiel kamienny. Kiedy więc spotykamy się z nazwą taką, jak groszek, wielu z nas może nie wiedzieć dokładnie, czym taki opał jest. Odpowiedź zaś jest bardzo łatwa. Groszek to nic innego jak rodzaj węgla kamiennego, który znamy od lat. Wyróżnia go jedynie jego gramatura. Tradycyjny węgiel kamienny, który wszyscy znamy to bryłki, które wyglądem przypominają nieregularnych kształtów kamienie. Są zwykle takiej wielkości, że spokojnie mieszczą się w naszej dłoni. Groszek zaś jest nieco mniejszy od zwykłego węgla kamiennego.

Charakterystyka węgla kamiennego

Groszek a węgiel kamienny               Węgiel kamienny to nic innego, jak skała osadowa pochodzenia roślinnego. Z pewnością każdy z nas jeszcze w szkole uczył się o tym, skąd pochodzi i gdzie ma swoje początki. Otóż powstał przede wszystkim w karbonie, a więc erze paleozoiku. Jak wspomnieliśmy jest on pochodzenia roślinnego. Rośliny, które nie miały dostępu do tlenu, z czasem zwęglały i tak właśnie narodził się węgiel. Jest to więc jeden z zasobów naturalnych. Z tego też względu musimy go szanować i mądrze wykorzystywać, ponieważ jest to nieodnawialne źródło energii. Węgiel ma czarny kolor i charakterystyczny połysk, który wyróżnia go na tle zwykłych kamieni. Tradycyjny węgiel kamienny, podczas spalania wytwarza dwutlenek siarki, a także tlenki azotu, czy tlenku węgla, które są niestety szkodliwe zarówno dla człowieka, jak też dla samego środowiska. Dowiedziono także, że spalanie takich paliw kopalnych, jak węgiel kamienny, powoduje zmiany klimatyczne. Między innymi też właśnie dlatego, zaczęły pojawiać się też inne opcje paliw, które charakteryzują się już nieco mniejszą szkodliwością.

Co wyróżnia groszek na tle innych materiałów opałowych

Węgiel groszek jak już wspomnieliśmy to zmielony na ziarna o mniejszych gabarytach węgiel kamienny. Dlatego też będzie posiada wiele jego cech. Zawiera w sobie około 97% pierwiastka węgla, a jego wartość, w tym przede wszystkim ważna dla nas kaloryczność, jest zależna od składu. Węgiel groszek jest razem z grysikiem drugą co do wielkości odmianą węgla kamiennego. Większy od niego jest węgiel kęsy, kostka, oraz orzech.

Jak powstaje węgiel groszek

Wcześniej wspominaliśmy już, że węgiel groszek to nic innego, jak zmielony na mniejsze ziarna węgiel kamienny. Warro jednak wspomnieć kilka słów na temat tego procesu. Otóż używa się do tego specjalnej maszyny, która mieli węgiel kamienny na odpowiedni wymiar. Dodatkowo węgiel taki jest oczyszczany z wszelkich zanieczyszczeń. Ziarna groszku mają średnią wielkość 8-30 mm. Proces mielenia produktu palnego, jakim z pewnością jest węgiel kamienny sprawia, że staje się on jeszcze bardziej palny. Dzięki temu też groszek dużo lepiej jest spala, a efektem ubocznym tego procesu jest jedynie niewielka ilość popiołu w porównaniu z dużą jego ilością, a nierzadko także szlaką, jakie otrzymujemy ze spalania tradycyjnego węgla.

Dlaczego warto kupować węgiel groszek

Kupowanie groszku jest z pewnością opłacalne z wielu powodów. Pi pierwsze, podobnie jak węgiel kamienny wyróżnia go duża kaloryczność. Ogrzewając dom groszkiem możemy liczyć na dużo lepszą jego wydajność, a także większą ilość przyjemnego ciepła, niż ma to w przypadku dajmy na to ogrzewania gazem. Kolejną kwestią jest, wspomniana już wcześniej, niewielka ilość produktów ubocznych, czyli popiołu. Opalanie domu mułem, czy miałem, daje nam dużo więcej tego rodzaju odpadów, co sprawia, że jesteśmy zmuszeni dużo częściej wymiatać piec i czyścić go. Nie zapominajmy także, że na przykład muł bardzo brudzi piec i może oblepiać się w kominie, co w najgorszych wypadkach może prowadzić do zapalenia się sadz. Groszek nie jest tak smolistą i lepką substancją, dlatego i czyszczenia i osadu nie ma tak wiele. To więc dużo lepsze rozwiązanie. Pamiętajmy także o tym, że technologia ciągle się zmienia, a my mamy możliwość kupowania coraz bardziej nowoczesnych pieców, takich jak choćby popularne ostatnio piece z podajnikami. Groszek z pewnością nadaje się do palenia w takim piecu, w przeciwieństwie do mułu, a także i tradycyjnego węgla kamiennego. Kolejna kwestia to nasz wysiłek włożony w zabezpieczenie opału na zimę. Zazwyczaj trzymamy opał w kotłowni, czy też w piwnicy. Przywieziony więc opał, musimy do niej zrzucić, by znajdował się w jednym konkretnym miejscu. Węgiel Groszek, jako, że jest mniejszy od węgla kamiennego i dużo lżejszy od niego, czy mułu, jest też dużo łatwiej przeładować łopatą z miejsca na miejsce. Warto wziąć to także pod uwagę, tym bardziej jeśli nie jesteśmy już w sile wieku i tego rodzaju prace wymagają od nas sporego wysiłku. Nasz skład opału we wrocławiu, jest w stanie zaoferować Państwu najlepszej jakości opał tego typu i nie tylko.